جادوی رنگها در ارایش صورت

فقط کافى است یک دقیقه مقابل ویترین فروشگاه هاى عرضه لوازم آرایشى بایستیم و به انواع و اقسام ریمل، کرم پودر، سایه و رژلب که در رنگ هاى متنوع و جعبه هاى زیبا از پشت شیشه خودنمایى مى کنند، خیره شویم.
به دقیقه دوم نمى رسد که هوس یکى از آنها به سرمان مى زند و خود را تسلیم فاکتور فروش مى کنیم. معلوم نیست چه جاذبه اى در لوازم آرایشى نهفته که آدم را در عرض چند دقیقه ناچیز به تکاپوى خرید مى اندازد.
مطمئناً جادوى رنگ ها در آن بى تاثیر نیست. دیدن چند ردیف سایه مثل مداد رنگى هایى که در یک جعبه بیست و چهارتایى کنار هم چیده شدند کافى است که آدم را یک هو به وسوسه خرید بیندازد.
وسوسه لوازم آرایش ریشه اى تاریخى دارد. از تصویر معروفى که کلئوپاترا را نشسته بر صندلى مقابل چندین جا عطرى و سرمه دان نشان مى دهد، مى توان قدمت آن را فهمید.
اولین مردمانى که از لوازم آرایش (البته نه به شکل امروزى) استفاده مى کردند، مصریان بودند. در حدود ???? سال قبل از میلاد مسیح براى مراسم مذهبى عطریات و لوازم آرایش مصرف مى کردند.
عصاره گیاهان معطر را به بدن مى مالیدند تا پوستى نرم و خوشبو داشته باشند.
استفاده از حمام معطر نیز به این دوران تعلق دارد. حمام شیر که کلئوپاترا براى زیبایى پوستش استفاده مى کرد، امروزه چنان مورد توجه متخصصین پوست قرار گرفته که در بسیارى از انستیتوهاى پاریس وان شیر را مى توان دید. رومى ها نیز از شیر الاغ براى صاف و صیقلى شدن پوست شان استفاده مى کردند. لوازم آرایش آن زمان از ریشه، برگ و صمغ درختان و برخى مواد معدنى مثل محلول کربنات دو پلمب که در نقاشى به عنوان رنگ سفید به کار مى رفت، تهیه مى شدند. مصرى ها از دوده چراغ براى سیاهى ابروها و یا اکسیدآهن براى تهیه سرخاب استفاده مى کردند.
یونانى ها همچنان از مخلوط ریشه گیاهان با روغن به عنوان سفت کننده پوست بهره مى گرفتند. از قرون وسطى به بعد آرایش کم کم به شیوه امروزى درآمد. بیشتر مواد رنگى روى گونه ها و لب ها زده مى شد. صورت سفید، موهاى بور، گونه هاى برجسته قرمز و لبان قرمز فرم دلخواه زنان آن زمان بود. از ترکیب سفیده تخم مرغ، لیمو، نمک حاوى اسیدبوریک و سدیم براى سفید کردن صورت، از زعفران براى قرمزى لب ها و از نعناع براى سفید کردن دندان ها استفاده مى کردند.

 

FarsPatogh.Com | پاتوق سرگرمی ایرانیان

 

/ 0 نظر / 22 بازدید